فوم سیبل تیراندازی

فوم سیبل تیراندازی

فوم تیراندازی با کمان یکی از محصولات پایه برای ورزش تیراندازی با تیر و کمان می باشد. این محصول با نام فوم تیر و کمان، فوم سیبل تیر اندازی یا تخته فومی تیر و کمان نیز نامیده می شود. تیر اندازی با کمان یکی از ورزش های مفرح و پر طرفدار است که بسیاری از جوانان را به خود جلب کرده است. برای تمرینات تیراندازی و هدف گیری از سیبل استفاده می شود. سیبل تیر اندازی مرغوب از جنس فوم است. هر متریالی مناسب سیبل نیست فوم سیبل تیر اندازی با کیفیت دارای استانداردهای تعیین شده ای است. فوم پارس با تولید فوم ای وی ا (EVA) نیمه فشرده در ورق های ضخیم ، تحولی بزرگ در سیبل های نشانه گیری تیر اندازی با کمان به وجود آورده است.

سیبل تیر اندازی با دارت خانگی هم از جنس فوم ساخته شده ولی به لحاظ استانداردها تفاوت زیادی با سیبل تیر اندازی با کمان دارد. سیبل خانگی برای مسافت های کوتاه تر مناسب است در تولید این سیبل از فوم با ضخامت کمتر از نیم سانتیمتر استفاده شده است. سیبل های خانگی از نظر ابعاد، ضخامت و فرمولاسیون با سیبل های باشگاهی تیر و کمان تفاوت زیادی دارند.فوم سیبل تیر و کمان

ویژگی های فوم سیبل تیر اندازی

در ورزش تیر اندازی با کمان یک سیبل برای هدف گیری بارها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع صدها تیر به سیب اصابت کرده و هر بار از روی سیبل برداشته می شود. محل برخورد تیر به صورت حفره ای کوچک روی سیبل باقی خواهد ماند لذا برای اینکه ماندگاری و دوام سیبل تیر اندازی بیشتر شود جنس فرم و خصوصیات فیزیکی آن اهمیت زیادی دارد. انواع سیبل تیراندازی دارای این خصوصیات هستند:

 • ضخامت فوم سیبل تیر اندازی حداقل 50 تا 60 میلیمتر باید باشد و فوم های ضخیم تر ارحجیت دارند.
 • انواع ورق های ضخیم فشرده و نیمه فشرده اتیلن وینیل استات برای تهیه فوم سیبل استفاده می شود.
 • شکل سیبل به صورت چهارگوش و در ابعاد 130 در 130 از ورق فوم ضخیم تهیه می شود.
 • قابلیت استفاده طولانی مدت را داشته و بسیار مقاوم و با دوام است.
 • فوم سیبل تیر اندازی کاملا ضد آب بوده و در برابر بارش برف و باران آسیب نمی بیند.
 • شکل ظاهری، رنگ و کیفیت فوم سیبل در اثر اشعه خورشید دچار رنگ پریدگی و تغییر حالت نمی شود.

جنس فوم سیبل طوری است که در اثر تغییرات جوی آسیب نمی بیند و کیفیت خود را برای مدت های طولانی حفظ می کند. حتی در صورت کثیف شده و آلودگی می توان سیبل تیر اندازی را با مواد شوینده معمولی شستشو داد تا تمیز شود. تنها نکته مهم در نظافت فوم ها اینست که انواع فوم ورزشی نظیر تاتامی و فوم سیبل تیر اندازی قابلیت شستشو با مواد اسیدی را ندارند. شوینده های قوی و اسیدی به فوم آسیب می رسانند.

ماده تشکیل دهنده: فوم

سیبل فومی همان‌طور که از نامش پیداست از فوم ساخته شده است. فوم ماده‌ای از مخلوط گاز و جامد یا گاز و مایع است. ورق فوم مانند فوم سیبل تیراندازی، از فوم‌های تولیدشده ساخته می‌شود که اضافات آن از بین رفته است. ورق فوم‌ها اولین بار برای استفاده در صنعت کفاشی به کار برده شد. پس از گذشت یک دهه نیاز به ورق فوم‌ها برای ساخت وسایل و محصولات دیگری نیز احساس شد و به این ترتیب ورق فوم‌ها را در محصولات دیگر نیز به کار بردند.فوم سیبل کمان

با توجه به گسترده‌تر شدن مصرف ورق فوم‌ها، به دلیل ازدیاد تولید آن‌ها، نیاز به ماشین‌آلات پیشرفته نیز احساس شد تا جایی که امروزه ورق فوم صرفاً با ماشین‌آلات پیشرفته تولید می‌شود. این ماشین‌آلات در حال حاضر در ایران فقط در اختیار ده شرکت قرار دارد و از این ده شرکت فقط پنج شرکت به طور تخصصی در حال تولید هستند.

تولید ورق فوم‌های مانند فوم سیبل تیراندازی به دلیل دقت بالایی که در فرمول و رعایت استانداردهای خاصی که لازم دارد، بسیار مشکل است. ضمناً فوم‌ها به دلیل خاصیت اشتعال‌زایی، به دقت مضاعفی در تولید نیاز دارند. دقت در زمان پخت فوم و از بین بردن ناخالصی در مواد فوم از مواردی است که باید دقت فراوانی شود.

ویژگی‌های ورق فوم:

 • رنگ‌بندی متنوع و زیبای ورق فوم‌ها که بنا به کاربردهای مختلف، متفاوت‌اند.
 • ورق فوم‌ها فاقد ناخالصی هستند و چنانچه ناخالصی در مواد اولیه آن‌ها باشد، فوم حالت واقعی و طبیعی خود را از دست می‌دهد و یا شکننده‌تر می‌شود یا نرم‌تر و یا …
 • ابعاد و ضخامت ورق فوم‌ها در سرتاسر فوم باید یکنواخت باشد. هیچ زدگی یا حباب گاز و یا … نباید بر روی ورق فوم‌ها وجود داشته باشد.
 • به هیچ وجه ورق فوم نباید از خود پودری تولید کند حتی در هنگام برش. تولید پودر نشان دهنده جنس نامرغوب آن است.
 • تمامی ورق فوم‌ها به نوعی خاصیت برگشت‌پذیری دارند و بنا به نوع کاربردشان، درجه برگشت‌پذیری آن‌ها متفاوت است.
 • ورق فوم‌ها ضد آب و ضد مواد شوینده هستند و باز هم بنا به نوع کاربردشان درجه ضد آب بودنشان متفاوت است.
 • ابعاد پرطرفدار ورق فوم‌ها، ١٥٠ سانتی‌متر در ٢٣٠ سانتی‌متر است.

فوم سیبل تیراندازی چیست؟فوم سیبل تیراندازی

سیبل تیراندازی یکی از تجهیزات ورزشی است. فوم سیبل تیراندازی از دسته ورق فوم‌های صنعتی به شمار می‌رود. فوم سیبل از مواد اولیه EVA (اتیلن وینیل استات) ساخته شده است و در ابعاد مختلف برای ساخت سیبل‌های متفاوت استفاده می‌شود.

اتیل وینیل استات از مواد اولیه‌ای است که در تولید انواع ورق فوم‌های باکیفیت کاربرد دارد. از این ماده در تولید فوم‌های پزشکی، ورق فوم‌های گلسازی، فوم‌های ارتوپدی، ورق فوم‌های صنعتی، کشتی‌سازی، صنعت خودرو، صنعت تی سازی و ورق فوم‌های تی و بسیاری از صنایع دیگر به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند.

معمولاً ضخامت فوم سیبل تیراندازی پنجاه میلی‌متر تا شصت میلی‌متر به بالا است و به شکل چهارگوش (130 در 130) در ورق‌های ضخیم تولید می‌شود. این فوم‌ها از نوع فوم ای وی ای نیمه فشرده و فشرده تولید می‌شود و برای ورزش تیراندازی با کمان بسیار مناسب می‌باشد.

از آنجایی که فوم سیبل تیراندازی بارها و بارها مورد استفاده تیراندازان قرار می‌گیرد، باید بسیار بادوام و محکم باشد؛ و در کارخانه ما، فوم سیبل باکیفیت بالا زیر نظر مهندسین خبره که اطلاعات آن‌ها همیشه به‌روز است، تولید و به بازار عرضه می‌شود. سیبل‌های تولیدی ما به صورت‌های آپارتمانی و فدراسیونی است که این دو در اندازه ابعاد کاملاً با هم متفاوت‌اند.

سیبلهای آپارتمانی معمولا جهت استفاده بوسیله پرتاب دارت است. این سیبلها دارای مقاومت کمتری نسبت به سیبل تیراندازی با تیرکمان است. به همین دلیل نمیتوان از این سیبل فومی برای پرتاب تیر از کمان استفاده نمود.

ویژگی‌های فوم سیبل تیراندازی:

 • فوم سیبل تیراندازی دارای ضخامت بالا و در نهایت نتیجه بهتر در نوع تیراندازی با تیر و کمان و استفاده در منزل برای پرتاب دارت است.
 • فرمولاسیون فشرده و نیمه فشرده برای کاربرد در موارد گوناگون خانگی و فدراسیونی.
 • فوم سیبل تیراندازی دارای دوام بالا و کیفیت مناسب برای استفاده طولانی مدت از آن می باشد.
 • فوم سیبل تیراندازی مقاومت بالا برای استفاده مداوم از آن را دارد.
 • فوم سیبل تیراندازی ضد آب و قابل شستشو بدون مواد شوینده است. چنانچه با مواد شوینده قوی شسته شود، احتمال آسیب‌دیدگی دارد.
 • قیمت مناسب برای خرید توسط اشخاص مختلف با قدرت خرید متفاوت.

فوم پارس به عنوان کارخانه تولید کننده فوم تیر و کمان و سایر محصولات فومی و ورزشی آماده فروش فوم سیبل تیراندازی با ارزانترین قیمت به صورت عمده و خرده می باشد.