فوم کراسلینک

فوم کراسلینک

فوم کراسلینک و کاربردهای آن در صنایع مختلف

فوم کراسلینک پلی اتیلن متقاطع، یک فوم سلولی بسته با حجم بسیار کم و ضدآب می‌باشد. این محصول از انواع فوم پلی اتیلن به شمار می رود. ساختار مشبک و سه بعدی این نوع فوم سبب شده است تا به عنوان یک فوم مقاوم شناخته شود. از این جهت آن را مقاوم می‌دانند که علاوه بر مقاومت در برابر آب، با تغییرات دمایی و همچنین سایش، بافت خود را از دست نمی‌دهد. این محصول محبوبیت زیادی میان حامیان محیط زیست و صاحبین صنایعی دارد که اولویت آن‌ها کمک به حفاظت و پاکسازی کره‌ی زمین و محیط زیست می‌باشد. علت دیگر محبوبیت فوم کراسلینک، قابلیت فرم دهی آن با کمک گرما و مطابقت بی‌نظیر برای تعبیه و استفاده از آن در محیطی که تعیین شده است می‌باشد.

خريد فوم کراسلینک

به عنوان مثال، تصور کنید برای حمل و نگهداری محصول خود به یک محافظ مطمئن نیاز دارید. یک لایه محافظ بسیار مقاوم، سبک و البته قابل فرم دهی و شکل دهی. به نظر بهترین و ایده‌آل‌ترین راه حمل سلامت محصولات حساس، استفاده از همین نوع فوم کراسلینک می‌باشد. تمام نکات گفته شده تنها بخشی از خواص و کاربردهای این فوم می‌باشد.در ادامه به بررسی دقیق‌تری از خواص و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

خواص فوم کراسلینک در یک نگاه

 1. دوام بالا در برابر سایش و فرسودگی
 2. پایین بودن ضریب انتقال حرارت
 3. غیرسمی بودن
 4. عدم تولید گرد و غبار و فیبر
 5. ضدآب بودن فوم
 6. مقاومت بالای شیمیایی در برابر اسید و گازهای سمی
 7. انعطاف پذیری بسیار بالا
 8. خاصیت ارتجاعی و ضربه پذیری بسیار مناسب
 9. چگالی بسیار کم و سبک بودن آن
 10. دمای کاربری +110 درجه سانتی گراد
 11. مقاومت بسیار مناسب در برابر رطوبت
 12. عایق بودن در برابر انتقال صوت
 13. عدم ایجاد تغییرات شیمیایی در آن و مقاوم در برابر آلودگی‌های بیولوژیکی و قارچی
 14. نصب بسیار ساده و سریع
 15. کنترل ارتعاشات و خنثی کردن آن‌هافروش کراس لینک فوم

بررسی کاربردهای فوم کراسلینک بر اساس خواص آن‌ها

 • همانطور که گفته شد، فوم کراسلینک قابلیت انعطاف بالایی دارد و می‌توان آن را به خوبی با کمک گرم کردن، شکل داد. همین ویژگی سبب شده است تا در صنایع دارویی هنگام حمل و نقل و بسته بندی، از این فوم استفاده شود.همچنین خاصیت آنتی باکتریالی و ضد قارچی آن سبب شده تا در صنایع غذا و دارو توجه ویژه‌ای به این نوع بسته بندی نشان داده شود.
 • خاصیت ضدآب بودن و همچنین وجود سلول‌های متراکم و کوچک این فوم، چگالی آن را کاهش داده و به همین دلیل قادر است تا روی آب شناور باقی بماند. این ویژگی‌ها دلیل بسیار محکمی هستند تا از آن در طراحی دستگاه‌های شناورسازی استفاده شود.
 • عدم سایش و پارگی، خواصی هستند که توجه بسیاری از سازندگان اسباب بازی کودکان را به خود جلب کرده است. تصور کنید در صنعت بزرگ اسباب بازی سازی از ماده‌ی ایمنی مانند فوم کراسلینک برای ساخت شخصیت‌ها و یا قطعات اسباب‌بازی‌ها استفاده شود و تمام نگرانی‌های والدین کودکان از بین برود. خود این ویژگی دلیل محکمی است که بگوییم این ماده به زودی جایگزین بسیاری از پلیمرهای موجود خواهد شد.

در اغلب صنایع نوارهای اسفنجی کاربرد فراوانی داشته و عمدتا به عنوان یک عایق و محافظ از آن استفاده می‌شود. نوار اسفنجی قابلیت مقاومت در برابر خوردگی اسیدی، پارگی، تغییرات دما و نفوذ آب را دارا می‌باشد. به همین دلیل برای صنایع و بخش‌های مختلف، به شکل ورقه ای و فوم رول و در ابعاد و قطرهای متفاوتی تولید می‌شود

کراس لینک فوم

نوار اسفنجی کراسلینک

 • انعطاف پذیری بالا، خاصیت ارتجاعی مناسب و از همه مهم‌تر عایق حرارت و آب بودن آن سبب شده است تا در ساخت واشرها و فوم قطعات صنعتی نیز از فوم کراسلینک استفاده شود.
 • در ساخت بسیاری از محصولات مصرفی و عایق‌های صنعتی از این فوم استفاده می‌شود.
 • در صنعت ساختمان سازی از فوم رولی پلی اتیلن به عنوان یک لایه عایق حرارتی و صوتی استفاده می‌شود و به دلیل وزن بسیار کم آن، فشارهای ناشی از بار ساختمان را کاهش داده و سبب افزایش ایمنی آن می‌شود. انعطاف‌پذیری آن نیز شرایط استفاده را در هر بخشی از ساختمان فراهم می‌کند.
 • علاوه بر این که از فوم کراسلینک در عایق کردن صوتی ساختمان به صورت توکار استفاده می‌شود، بسیاری از کسانی که فضای شغلی آن‌ها نیاز به افزایش عایق صوتی دارد، از نمونه‌ی تخصصی طراحی شده‌ی آن به این منظور استفاده می‌کنند. فوم‌های عایق صدا و عایق آکوستیک در اغلب فروشگاه‌های فروش تجهیزات صدا و آکوستیک یافت می‌شود و به دلیل شکل پذیری بالای این فوم، طراحی‌های ظاهری بسیار مهیجی داشته و به راحتی می‌توانید نمونه‌ی دلخواه خود را انتخاب نمایید تا علاوه بر استفاده از ویژگی اصلی آن، فضای مورد نظر را هم تغییر دهید.

عایق صوتی و آکوستیک

 • استفاده به عنوان فوم آکوستیک یکی دیگر از کاربردهای کراسلینک فوم است. از فوم کراسلینک برای ساخت و عایق کاری صوتی استفاده می شود.

بسته بندی تزئینی محصولات با استفاده از فوم کراسلینک

اگر ارائه دهنده محصولی خاص هستید، بهتر است تمرکز کافی بر روی بسته بندی محصولات خود نیز داشته باشید. با استفاده از این فوم پلیمری شما می‌توانید بسته بندی کاملا شیک، ایمن و دقیقی را برای محصولات خود داشته باشید و دیگر نگران اتفاقاتی که در حین جابجایی برای آن پیش می‌آید، نباشید.

 • هنگام نصب برخی قطعات خودرو، مانند سپر و گلگیرها، برای جلوگیری از وارد شدن ضربه‌های شدید به موتور و فضای داخل خودرو در هنگام تصادفات، از فوم انعطاف‌پذیر و حجیم کراسلینک استفاده می‌شود. فاصله‌ای که این فوم با دیواره‌ی داخلی خودرو ایجاد می‌کند، میزان ایجاد صدمات شدید به خودرو و حتی سرنشینان را به شدت کاهش می‌دهد. از همین ویژگی فوم در صنایع نظامی و کشتی سازی نیز استفاده‌های بسیاری می‌شود.
 • بسیاری از زیراندازهای ورزشی و کوهنوردی و تشک‌های باشگاهی، با بهره گیری از فوم کراسلینک ساخته شده‌اند. تخریب دیرهنگام، انعطاف پذیری بالا، خاصیت ارتجاعی مناسب، عایق رطوبت و دما بودن و دیگر ویژگی‌ها سبب شده است تا در ساخت انواع لوازم ورزشی از این تکنولوژی استفاده شود. بسیاری از کوهنوردان زیراندازهای کوچک و بزرگ خود را از بین زیراندازهای کراسلینک مشبک انتخاب می‌کنند چرا که وزن بسیار کم آن‌ها شرایط کوهنوردی را بسیار راحت‌تر خواهد کرد.همچنین می‌توانند لوازم حساس خود را به راحتی و بدون نگرانی میان لایه‌های زیراندازهای خود تعبیه کنند تا از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری شود.